Aktualności
Planteko sp. z o.o. zapewnia swoim klientom wyjątkową możliwość stosowania agrochemikaliów XXI wieku - preparatów nowej generacji opartych na nanomateriałach.
Zapewnienie środków agrochemicznych dla pięciu miliardów hektarów gruntów rolnych na świecie wymaga ogromnych mocy produkcyjnych, które wymagają ogromnych środków finansowych na ich ponowne wyposażenie. Dlatego pojawienie się całkowicie nowych podstawowych elementów w agrochemii zdarza się tylko raz na sto lat. W XIX wieku rozpoczęto produkcję preparatów w postaci soli mikroelementów, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu wydajności w produkcji roślinnej.
Wada soli - wysokie koszty i niski stopień przyswajalności z powodu tworzenia nierozpuszczalnych osadów – jest kompensowana niską ceną, co pozwala im nadal utrzymywać znaczącą niszę na rynku światowym. W XX wieku pojawiły się chelaty - organiczne kompleksy z mikroelementami - mniej podatne na tworzenie nierozpuszczalnych osadów, co skutkowało zwiększoną asymilacją i zmniejszonym zużyciem elementów.
XXI wiek naznaczony jest pojawieniem się nanomateriałów. Główną zaletą nowej generacji agrochemikaliów jest to, że nanomateriały zapewniają wysoką skuteczność biologiczną przy setkach razy mniejszym zużyciu elementów w porównaniu z mikronawami solnymi i chelatowymi. Jedynym sposobem na sprostanie znacznemu wzrostowi popytu na żywność wynikającemu z rosnącej liczby ludności na świecie jest przejście na innowacyjne technologie, które mogą zasadniczo zmienić obecne praktyki rolnicze. Nowe możliwości w zakresie zwiększania wydajności upraw przy jednoczesnym radykalnym zmniejszeniu niezbędnych dawek substancji czynnych otwierają zastosowanie nanotechnologii, która może zrewolucjonizować nowoczesne praktyki rolnicze w nadchodzących dziesięcioleciach.
Mikroelementy są niezbędne roślinom do syntezy w ich komórkach białek zależnych od metali - enzymów odpowiedzialnych za katalizowanie wszystkich reakcji biochemicznych, które determinują rozwój, wzrost, odporność na stres, wydajność i jakość produktów.
Enzymy-katalizatory są rodzajem „zapałki”, bez których niemożliwe jest rozpalenie ”ognia” reakcji biochemicznych, nawet przy obfitości składników odżywczych.
Natura ochroniła żywe komórki przed wpływem nadmiernego czynnika solnego przez selektywny filtr „wejściowy” elektrycznie naładowany lipid błony lipidowe, które przepuszczają tylko część naładowanych jonów soli.
Ściany komórkowe i błony mają pory - plazmodesmaty o wielkości mniejszej niż 50-70 nm. Woda przepływa przez nie swobodnie, ale tylko niewielka część naładowanych jonów dostaje się do komórek przez kanały jonowe lub przez białka transportowe.
Różnica między nanocząsteczkami, a jonami konwencjonalnych nawozów mikroelementowych
Nanocząsteczki mikroelementów są syntetyzowane jako pozbawione ładunku, nierozpuszczalne klastry stabilizowane przez polimery biogenne. Brak ładunku i nanorozmiar (mniej niż 40 nm) jest przepustką przez ochronne błony komórkowe. Nanocząsteczki mikroelementów wykazują właściwości superprzepuszczalności i super wchłanialności, co pozwala mikronawozam marki Nanoplant zapewniać wysoką skuteczność przy znacznie niższych kosztach, niż konwencjonalne mikronawozy. Składniki mikronawozów marki Nanoplant są syntetyzowane ze składem identycznym z minerałami glebowymi.
Dzięki temu Nanoplant został zarejestrowany dla rolnictwa ekologicznego w Europie.